Počet výsledků: 62

Otevřít filtraci

Kmenové buňky jsou prekurzorové buňky, ze kterých mohou vznikat specializované buňky. U lidí rozlišujeme tři skupiny kmenových buněk – podle toho, odkud pocházejí v rámci vývojového procesu: embryonální kmenové buňky, embryonální zárodečné buňky, dospělé kmenové buňky. Viz také buňka.

Hematopoetické kmenové buňky neboli HSC (zkratka pochází z anglického názvu haematopoietic stem cells) jsou nezralé buňky, ze kterých se mohou vyvinout všechny typy krevních buněk – tedy červené krvinky, bílé krvinky nebo krevní destičky. Hematopoetické kmenové buňky se nacházejí jak v periferní krvi, tak v kostní dřeni. Viz také hematopoéza, kmenové buňky.

Plicní kmen je jiný název pro plicnici.

Mozkový kmen (lat. truncus encephali) je jednou ze čtyř hlavních částí mozku, která se nachází hluboko mezi mozkovými hemisférami a začátkem míchy, a hraje zcela zásadní roli při řízení některých životně důležitých tělesných funkcí, včetně srdeční činnosti a dýchání. Směrem shora dolů rozlišujeme tři části mozkového kmene: střední mozek, Varolův most, prodloužená mícha. Obrázek 1: Mezimozek (fialově) a mozkový kmen (zeleně) – schematický nákres, pohled zleva. (Zdroj: depositphotos.com) Obrázek 2: Mezimozek (fialově) a mozkový kmen (zeleně) – schematický nákres, pohled zepředu. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také mozek.

Žírné buňky je jiný název pro mastocyty. Viz také buňka.

Neuroendokrinní buňky jsou buňky, které do krve uvolňují hormony v reakci na signál z nervového systému. Viz také neuroendokrinní, buňky.

Schwannovy buňky jsou typem neuroglií (podpůrných buněk nervové tkáně), které vytvářejí myelinovou pochvu kolem axonů (nervových vláken) v periferním nervovém systému. Viz také buňka.

Tukové buňky je jiný název pro adipocyty. Viz také tuky (lipidy), buňka.

Gliové buňky je jiný název pro neuroglie. Viz také buňka.

Nervové buňky je jiný název pro neurony. Viz také buňka.

Zobrazeno 1 až 10 z 62

Počet výsledků